search
09125770407
close

ایزوله سازی صدا

لطفا شما هم امتیاز دهید:
(5)

زندگی در شهرها و محله‌های شلوغ  و پرتردد معمولا باعث می‌شود که افراد در ساعت‌های مختلف روز، در معرض صداهای مزاحم و آلودگی‌های صوتی بسیاری قرار گیرند. این امر به خودی خود منجر به اختلال در آرامش و تمرکز افراد می‌شود. بنابراین بهترین راهکار و چاره جهت رفع این مشکل، عایق‌بندی و ایزوله سازی صدا است.

زندگی در شهرها و محله‌های شلوغ  و پرتردد معمولا باعث می‌شود که افراد در ساعت‌های مختلف روز، در معرض صداهای مزاحم و آلودگی‌های صوتی بسیاری قرار گیرند. این امر به خودی خود منجر به اختلال در آرامش و تمرکز افراد می‌شود. بنابراین بهترین راهکار و چاره جهت رفع این مشکل، عایق‌بندی و ایزوله سازی صدا است.

برای ایزوله سازی صدا، اقدامات بسیاری می‌توان انجام داد و امروزه المان‌های متعدد و متنوعی برای این هدف، در بازار وجود دارند که به خوبی از انتقال صداها به فضای داخلی ساختمان جلوگیری می‌کنند. این المان‌ها را می‌توان در حین ساخت و ساز به سازه اضافه نمود و یا اینکه بعدا آن را به صورت روکار در کف، سقف، دیوار ه‌ها یا به صورت دکوراتیو بکار برد.

در ادامه برخی از انواع ایزوله سازی صدا را طبق کاربری مختلف آنها، بیان خواهیم کرد. عایق‌های صوتی را می‌توان بر اساس نوع عملکرد به چند دسته تقسیم بندی نمود:

 1. عایق صوتی به منظور حذف صداهای مزاحم و جلوگیری از ورود آنها به فضای داخل
 2. عایق صوتی آکوستیک برای جلوگیری از انعکاس صدا در فضای داخلی

 

عایق صدا

 

انواع عایق‌های صوتی از لحاظ موقعیت و زمان کاربری

1. توکار

در ایزوله سازی صدا به صورت توکار، در حین ساخت و ساز، عایق‌ها را به بدنه و بخش‌های مختلف ساختمان اضافه می‌کنند. برخی از رایج‌ترین عایق‌ها عبارتند از:

 • فوم ایکس پی اس XPS

فوم ایکس پی اس، علاوه بر صدا، یک عایق حرارتی و رطوبتی بسیار بادوام و مستحکم است. این فوم ضخامت کم داشته و بسیار سبک است و همچنین مقاومت بالایی دارد.

 • ورقه‌های یونولیت

این عایق را در مرحله سفت کاری ساختمان، اضافه می‌کنند و برای جذب صدا بویژه برای مکان‌های پر سرو صدا مانند موتورخانه، بسیار مناسب است.

 • فوم اسپری شونده پلی یورتان

این عایق را از طریق اسپری کردن محلول فوم پلی یورتان در بخش‌های مورد نظر ساختمان، استفاده می‌شود. این محلول پس از اسپری شدن، حجم گرفته و به شکل جامد ظاهر می‌شود.

فوم پلی یورتان، عایق بسیار مناسبی برای درزها بوده و باید به صورت دقیق و حرفه‌ای انجام گیرد.

عایق پلی یورتان، برای دیوارهای مشترک، دیوارهای موتورخانه، استودیوهای ضبط صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول عمر و مقاومت بالایی دارد و بر خلاف سایر عایق‌ها به سطح چسبیده و قابل جدا شدن نیست.

 

عایق صدا

 

 • فوم بازیافتی ریباند

این عایق، از چسباندن تکیه‌های فوم پلی یورتان تشکیل شده و قابل بازیافت است.

 • عایق پشم شیشه

پشم شیشه یک عایق مناسب صوتی و حرارتی است که به دو صورت تخته‌ای و رولی موجود است و  بر‌روی دیوارهای داخلی نصب می‌شود. این عایق طول عمر بالایی داشته و در برابر عوامل فرسایشی و باکتری و قارچ، مقاومت خوبی دارد. همچنین از دیگر مزیت‌های مهم این عایق، نسوز بودن آن است.

البته قابل ذکر است که عایق پشم شیشه، جاذب رطوبت است.

 • عایق پشم سنگ

عایق پشم سنگ، دارای تراکمی ‌بالا و سالم‌ترین عایق صوتی و حرارتی است. این عایق، به دلیل ضد حریق بودن آن، برای حفاظت از سازه‌های فلزی، تاسیسات الکترونیک، راهروها بسیار مناسب است. البته این عایق پشم سنگ، در برابر رطوبت مقاومت پایینی ‌دارد.

 • فوم‌های عایق لوله

این فوم‌ها، بر روی لوله کشی ساختمان نصب شده و مانع از انتقال صدای لوله‌ها به داخل ساختمان می‌شود.

 

عایق صدا

 

2. روکار

عایق‌های روکار را می‌توان در محیط داخلی ساختمان استفاده کرد. و در انواع مختلف و متنوع در بازار وجود دارد و برخی از آنها را بدون زیرساز می‌توان نصب کرد.

 • فوم شانه تخم مرغی

این عایق، شبیه شانه تخم مرغ است و برای جلوگیری از انعکاس صدا استفاده می‌شود. جنس این فوم از اسفنج است بنابراین جذب بالایی داشته و بازتاب صداها را به خوبی کاهش می‌دهد.

فوم شانه تخم مرغی را می‌توان در سقف یا دیواره‌ها، عایق روکار کف، اتاق‌های ضبط صدا، سالن‌های کنفرانس و غیره نصب کرد.

 • فوم عایق دو طرف صاف

این فوم، نسبت به دیگر انواع عایق‌ها، قدرت جذب صدای کمتری دارد و معمولا در برخی موارد از آن به عنوان زیرساز فوم شانه مرغی استفاده می‌شود. عایق فوم صاف را می‌توان بر روی دیوار مشترک، سقف آپارتمان، مکان‌های عمومی، کانال انتقال هوا و همچنین به عنوان عایق حرارتی، جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی نیز استفاده کرد.

 • فوم منشوری

این عایق، دارای سطح فرم دار که به صورت واحدهای هرمی ‌است. چگونگی قرار گیری و جهت این عایق، در میزان کارایی آن بسیار موثر است.

 • پنل‌های آکوستیک

پنل‌های آکوستیک، در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع وجود دارد و نمای زیبایی به مکان می‌بخشد. این پنل‌ها انعطاف‌پذیر بوده و درصد بالایی از نویزهای داخلی را جذب می‌کنند و به دلیل نصب آسان آن، در فضاهای مختلف داخلی ساختمان می‌توان از آنها استفاده کرد.

 • عایق‌های دکوراتیو

این مدل از عایق را می‌توان به صورت دکوراتیو، در سقف به صورت آویز یا به صورت مستقل بر روی دیوار به کار برد.

 

1399/09/11 |  مقاوم سازی
اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر

ایزوله سازی صدا

شاید بپسندید

سبزترین خانه، خانه‎‌ایست که ساخته نشده است.

up arrow