search
close

معرفی انواع استخر روباز آب شیرین

لطفا شما هم امتیاز دهید:
(0)

یکی از اجزای مهم خانه‌های قدیمی ‌ایرانی از دیرباز، وجود حوض روباز در بنا بوده است. امروزه نیز ساخت استخر روباز در محوطه ویلا نیز طرفداران خود را دارد. اما شناخت انواع استخر و طراحی آن در محوطه ویلا باعث می‌شود تا در کنار کنترل هزینه ساخت استخر، استفاده حداکثری را نیز از وجود استخر در ویلا را داشت.

یکی از اجزای مهم خانه‌های قدیمی ‌ایرانی از دیرباز، وجود حوض روباز در بنا بوده است. امروزه نیز ساخت استخر روباز در محوطه ویلا نیز طرفداران خود را دارد. اما شناخت انواع استخر و طراحی آن در محوطه ویلا باعث می‌شود تا در کنار کنترل هزینه ساخت استخر، استفاده حداکثری را نیز از وجود استخر در ویلا را داشت. امروزه طراحی و ساخت استخر میز یکی از مهمترین مراحل طراحی ویلا در بسیاری از مناطق محسوب می‌گردد. در ادامه به بررسی انواع استخر روباز آب شیرین در ویلا و اجزای آن پرداخته می‌شود.

 

 انواع استخر

 

موارد مهم در طراحی استخر

طراحی استخر در ویلا همانند مراحل طراحی دیگر ویلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا بتوان استخری را طراحی نمود که در کنار کارایی، زیبایی خاصی را نیز به محوطه اضافه کند. به منظور طراحی هرچه بهتر استخر دانستن مواردی مانند محوطه مورد نیاز، نوع استخر، طراحی مناسب، هزینه مورد نظر و مواردی از‌این قبیل کمک شایانی به طراحی هرچه بهتر استخر در محوطه می‌نماید. در ادامه مهمترین موارد در طراحی و انتخاب استخر مناسب بررسی می‌گردد.

  • برآورد هزینه ساخت استخر

همانند مراحل دیگر ساخت و طراحی ویلا، مشخص نمودن هزینه مورد نظر در طراحی و ساخت استخر تاثیر دارد. میزان بودجه مورد نظر همینطور میزان بزرگی استخر و تجهیزات جانبی و تزئینات آن را مشخص می‌نماید. به عنوان نمونه معمولا در ویلاها، از استخرهای مستطیلی استفاده می‌شود که هم ساده بوده و هم هزینه کمتری را برای ساخت استخر نیازمند است.

  • نیازهای مورد نظر از استخر

نوع استفاده از استخر و همینطور تعداد افرادی که از استخر استفاده می‌نمایند نیز یکی از موارد مهم در طراحی استخر است. به عنوان مثال اگر در خانواده کودکان نیز از استخر استفاده می‌نمایند باید فضایی کم عمق نیز برای آنان در طراحی استخر لحاظ گردد. در طراحی استخر، زیباسازی محوطه نیز در کنار استفاده از استخر مهم بوده و از مسائل پر اهمیت در طراحی استخر است.

  • نوع طراحی استخر

طراحی استخر با توجه به میزان فضای در دسترس در محوطه، نوع تزیینات و همینطور امنیت از موارد تاثیر گذار در طراحی استخر است. انتخاب مصالح مورد نیاز در ساخت استخر نیز با اهمیت است. بررسی نوع خاک محوطه و عوامل اقلیمی‌ مانند آب و هوا نیز در نوع طراحی استخر در ویلا موثر است.

 

 انواع استخر

 

انواع استخرهای روباز آب شیرین

استخرها با با توجه به نوع استخر، مصالح استفاده و محل قرارگیری به دسته‌های مختلفی تقسیم شده که با در نظر گرفتن نوع استفاده از استخر، هزینه مورد نظر و فضای مورد نیاز نوع مناسب را می‌توان انتخاب نمود. در ادامه دسته بندی انواع استخر آورده شده است.

  • انواع استخر از نظر محل قرار گیری

استخر‌ها از نظر محل قرار گیری در محوطه ویلا، به سه نوع استخرهای روی زمین، بالای زمین و درون زمین تقسیم می‌شوند. استخر‌های بالای زمین معمولا به صورت موقتی نیز در ویلا استفاده شده و می‌توان پس از استفاده آنها را جمع نمود. استخرهای روی زمین و بالای زمین معمولا کم عمق هستند.

  • انواع استخر از نظر نوع مصالح استفاده شده

استخرها با توجه به مصالح استفاده شده به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌گردند. محبوب‌ترین مصالح مورد استفاده در ساخت استخر از نوع چوبی، فایبرگلاس، بتنی و استخر‌های آب بندی شده با وینیل هستند. استخرهای بتنی یکی از محبوب‌ترین استخرهای مورد استفاده در‌ایران است که از نوع ثابت بوده و دوام بالایی را نیز دارند. استخرهای آب بندی شده با وینیل نیز از قطعات پیش ساخته استفاده شده و مراحل ساخت آن کوتاه‌تر است. استخرهای فایبرگلاس نیز معمولا برای استخر‌های روی زمینی به صرفه‌تر بوده و اغلب قابل حمل هستند.

  • انواع استخر از نظر نوع گردش آب

استخرها از نظر نوع گردش آب به استخر با آب ثابت (خزینه)، آب جاری و آب گردشی تقسیم می‌گردند. استخرهای با آب ثابت نیازمند تعویض دوره‌ای آب هستند و مناسب مکان‌هایی است که در فصول مشخصی از سال از استخر در آن استفاده می‌شود. استخرهای با آب جاری نیز به علت مصرف بالای آب، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. استخرهای با آب گردشی نیز معمولا در جکوزی‌ها و مجموعه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیازمند تاسیسات مناسب گردش و تصفیه آب هستند.

 

 انواع استخر

 

سخن پایانی

طراحی و ساخت استخر در کنار امکان استفاده از استخر، می‌تواند نوعی سرمایه گذاری بلند مدت بوده و به محوطه ویلا نیز زیبایی ببخشد. در انتخاب نوع استخر روباز مناسب برای محوطه از نظر میزان فضای مورد نظر برای ساخت استخر، میزای هزینه و نیازهای مورد نیاز از استخر با اهمیت هستند. تلفیق مواردی مانند نورپردازی، نصب آب‌فشان و فواره و تلفیق استخر با آلاچیق نیز یکی از طرح‌های مدرن در طراحی و ساخت استخر است. به منظور محافظت از استخر نیز می‌توان از روکش‌های ثابت و یا متحرک بر روی استخر استفاده نمود تا در مواقعی که از استخر استفاده نمی‌شود روکش را بر روی استخر قرار داد.

1399/08/14 |  مزه‌ها
اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر

معرفی انواع استخر روباز آب شیرین

شاید بپسندید

up arrow