search
close

راهنمای انتخاب گل و گیاه برای باغچه

لطفا شما هم امتیاز دهید:
(0)

استفاده از گیاهان در منزل و محوطه ساختمان علاوه بر زیبایی محل زندگی، طراوت و شادابی را در محیط به همراه دارد. برای این منظور، انتخاب گل و گیاه مناسب از نظر نوع گیاه، شرایط آب و هوایی، هزینه و نگهداری گیاه و مواردی از این قبیل با اهمیت است.

استفاده از گیاهان در منزل و محوطه ساختمان علاوه بر زیبایی محل زندگی، طراوت و شادابی را در محیط به همراه دارد. برای این منظور، انتخاب گل و گیاه مناسب از نظر نوع گیاه، شرایط آب و هوایی، هزینه و نگهداری گیاه و مواردی از این قبیل با اهمیت است. یکی از بهترین و مناسب‌ترین گیاهان برای باغچه و فضای سبز، گیاهان مقاوم در برابر آفات هستند. شناخت نوع گیاه و میزان مقاومت در برابر تابش آفتاب نیز می‌تواند از آسیب رسیدن به گیاه در باغچه محافظت نماید. در ادامه به بررسی انتخاب گل و گیاه برای کاشت در باغچه و فضای سبز ویلا پرداخته می‌شود.

 

انواع گل و گیاه مناسب برای کاشت در باغچه

برای انتخاب گل و گیاه مناسب برای کاشت در باغچه اولین مرحله، انتخاب نوع گل و گیاه مورد نظر مناسب برای فضای در نظر گرفته شده برای کاشت است. گیاهان با توجه به میزان رشد و نوع پوشش گیاهی به دو دسته عمده گیاهان پوششی و درختان و درختچه‌ها تقسیم می‌گردند.

 

گیاهان پوششی

گیاهان پوششی، یکی از عمده‌ترین و مناسب‌ترین گل و گیاه برای کاشت در باغچه است. این گیاهان تا حدود 1 متر رشد نموده و به بوته‌های کوچک نیز معروف هستند. گیاهان پوششی را اغلب همراه با چمن کاشت نموده و این گیاهان نیازمند کود و آبیاری دوره‌ای هستند. هزینه کاشت و نگهداری گیاهان پوششی معمولا پایین است و مناسب کاشت در مناطق خشک و کم باران و گرم هستند.

 

درختان و درختچه‌ها

این دسته از گیاهان شامل درختان و درختچه‌ها هستند که بیشتر مناسب مکان‌هایی با فضای کافی برای کاشت گیاه است. درختچه‌ها را در باغچه‌های کوچک نیز می‌توان کاشت. درختان نیازمند نگهداری و مراقبت بیشتر از گیاهان پوششی است و اغلب نیازمند داشتن شرایط مناسب رشد از نظر نور، نوع خاک و آبیاری روزانه هستند. انتخاب درختان و درختچه‌هایی که رشد سریع دارند و یا درختان میوه نیز می‌تواند به جذابیت باغچه بیافزاید. درختان معطر مانند درخت اقاقیا و سروناز نیز از جمله انتخاب‌های مناسب برای کاشت گل و گیاه در باغچه است.

 

گل و گیاه برای باغچه

 

گل و گیاه مناسب برای باغچه

 به منظور انتخاب گل و گیاه مناسب برای کاشت در باغچه و یا فضای ویلا، شناخت شرایط موجود از نظر نوع رطوبت، فضای موجود، شرایط خاک از اهمیت بالایی برخوردار است. با شناخت این عوامل می‌توان گل و گیاه مناسب برای کاشت در باغچه را انتخاب نمود. در ادامه به برخی از معمول‌ترین گل‌ها و گیاهان برای کاشت در باغچه پرداخته می‌شود.

 

گل صد تومانی (فاوانیا)

گل صد تومانی، یکی از گل‌های مقاوم برای کاشت در باغچه است. این گیاه دارای شکوفه‌های زیادی بوده و عمر بالایی دارند. این گیاه در برابر خشکی و آفت حشرات نیز مقاوم است.

 

گیاه شاه‌اشرفی

گیاه شاه‌اشرفی (کاسموس) گلبرگ‌های منظمی‌داشته و مناسب شرایط در رشد آفتابی و نیمه سایه است. این گیاه معمولا از اوایل فصل بهار تا پاییز شکوفه دارد و گیاه مقاومی‌در برابر آفات و خشکی است.

 

گل و گیاه برای باغچه

 

 گیاه برگ گیلاسی

این گیاه دارای برگ‌های زیبایی از رنگ قرمز تا طلایی بوده و مناسب کاشت در باغچه هستند. گیاه برگ گیلاسی چندین سال نیز گل می‌دهد.

 

گیاه شمعدانی

یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای کاشت در باغچه، گیاه شمعدانی است که مقاومت بالایی داشته و در اواخر بهار شکوفه‌های زیبایی دارد. گیاه شمعدانی از عمر بالایی نیز برخوردار است.

 

گل ناز

گیاه ناز از گیاهان مقاوم و مناسب شرایط خشک بوده و شاخه‌های بلندی دارد. گل‌های بزرگ این گیاه به خصوص در پاییز و تابستان بسیار زیبا است.

 

گل ناز

 

درختچه شمشاد

شمشاد، یکی از معروف‌ترین گیاهان به خصوص در دکوراسیون شهری است که به صورت گسترده در پارک‌ها و فضاهای سبز شهری دیده می‌شود. گیاه شمشاد چهارفصل بوده و ماندگاری بالایی دارد. از گیاه شمشاد برای ایجاد حریم فضای مورد نظر به عنوان پرچین نیز استفاده می‌شود.

 

درخت کاج

درخت کاج، یکی از گونه‌های گیاهی مناسب برای کاشت در باغچه است. درخت کاج همیشه بهار است و نیازی به نگهداری زیاد و کوددهی مداوم ندارد.

 

درخت برگ‌بو

برگ بو، جزو گیاهان همیشه سبز با نگهداری آسان است. این درخت مقاومت بالایی داشته و به راحتی با نور مستقیم آفتاب و آبیاری متوسط رشد می‌نماید. درخت برگ‌بو جزو درختان معطر بوده و از برگ‌های آن برای تهیه دم‌نوش نیز استفاده می‌شود.

 

گل پاپیتال

گل پاپیتال از خانواده گیاهان رونده و چهار فصل هستند و از محبوبیت بالایی برای کاشت در باغچه برخوردار هستند. این گیاه با نگهداری و کوددهی مناسب می‌تواند رشد بالایی داشته باشد.

 

بوته زرشک زینتی

گیاه زرشک زینتی در دسته بوته‌ها و درختچه‌ها قرار دارد و مناسب مناطقی با اقلیم خنک تا سرد است. این گیاه مقاوم بوده و نیازمند آبیاری و تابش آفتاب مناسب است.

 

درختچه الاگنوس

گیاه الاگنوس، جزو گیاهان بوته‌ای است که مناسب آب و هوای گرم و خشک است. این گیاه مقاومت کمی‌ در برابر سرما داشته و همیشه بهار است. از بوته الاگنوس نیز مانند شمشاد برای ایجاد حصار و پرچین استفاده می‌شود.

 

گل عنکبوتی

گیاه گل عنکبوتی، از گیاهان مقاوم برای کاشت در باغچه است که رشد سریع داشته و شاخه‌های خار مانند آن به 1.5 متر نیز می‌رسد. این گیاه عمری چند ساله دارد و آفتاب دوست است.

 

سخن آخر

در این مقاله به آشنایی با انواع گل و گیاه مناسب برای کاشت در باغچه و یا فضای ویلا پرداخته شد. به منظور انتخاب مناسب‌ترین گیاه برای باغچه مورد نظر، ابتدا میزان فضایی که برای کاشت گل و گیاه وجود دارد بررسی شده و نوع گیاه با توجه به شرایط خاک، رطوبت، نگهداری و آبیاری انتخاب می‌شود تا در کنار در کنار لذت از کاشت گل و گیاه در باغچه، از زیبایی آن نیز استفاده نمود.

 

1399/08/14 |  مزه‌ها
اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر

راهنمای انتخاب گل و گیاه برای باغچه

شاید بپسندید

up arrow