search
09125770407
close

اصول طراحی آشپزخانه به صورت گام به گام

لطفا شما هم امتیاز دهید:
(5)

آشپزخانه یکی از قسمت های مهم و پرکاربرد خانه می‌باشد. گاهی آشپزخانه ممکن است به جز محل پخت و پز غذا، مکانی برای ناهارخوری نیز باشد. بنابراین برای طراحی آشپزخانه باید وقت بیشتری بگذاریم. زیرا در صورت عدم طراحی اصولی امکان دارد نتیجه نهایی آن چیزی نباشد که مورد پسند شما است.

برای طراحی هرچه بهتر آشپزخانه می‌توانید مراحل تکنیکی و اصولی زیر را دنبال نمایید.

گام اول: چه نکاتی را باید بررسی کرد؟

شما باید بدانید چه انتظاری از فضای آشپزخانه دارید:

  • آیا میخواهید میز ناهارخوری نیز در آشپزخانه قرار داشته باشد؟
  • چه وسایلی در آشپزخانه مورد نیازتان می‌باشد؟ وسایل ضروری و دم دستی شما کدام‌اند؟

می‌توانید تمام موارد بالا را در لیستی قرار داده تا بتوانید راحت‌تر خواسته‌های خود را از یک آشپزخانه بدانید.

 

نکاتی درباره طراحی آشپزخانه

 

گام دوم: آیا باید سیستم لوله کشی و برق کشی آشپزخانه را بررسی کرد؟

زمانی که شما بدانید لوله‌ها و برق‌ آشپزخانه‌تان چگونه کشیده خواهد شد، می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که چه مکانی برای سینک ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی و... مناسب‌تر است. بنابراین می‌توانید از فضای آشپزخانه بهتر استفاده نمایید. به این نکته دقت نمایید که مرحله لوله‌کشی و برق‌کشی را حتما قبل از زدن کف‌پوش‌ها انجام دهید.

 

گام سوم: سبک آشپزخانه شما چیست؟

در این مرحله از کار، شما باید انواع سبک‌های آشپزخانه را شناخته و سبک مورد نظر خود را انتخاب نمایید. سبک‌ها به جز آنکه در چیدمان وسایل متفاوت هستند، در برطرف کردن نیازهای شما نیز متفاوت‌اند بنابراین تمام این گزینه‌ها را مدنظر قرار داده و سبک آشپزخانه خود را انتخاب نمایید.

 

گام چهارم: چگونه آشپزخانه خود را اصولی طراحی نمایید؟

شما می‌توانید پس از مشخص کردن نیازها و سبک آشپزخانه با یک متخصص یا گروه طراحان مشورت کرده تا بتوانید از ایده‌های جذاب و اصولی آنها استفاده نمایید. متخصصان با تجارب بالایی که در این زمینه دارند می‌توانند شما را در رسیدن به یک آشپزخانه جداب، ایده‌آل و کاربردی کمک نمایند. دقت داشته باشید گروهی را در این زمینه انتخاب کنید که در کارها و طراحی‌شان موفقیت بیشتری را کسب کرده‌اند.

 

گام پنجم: چقدر بودجه برای طراحی آشپزخانه نیاز است؟

شما باید با توجه به نیازهایتان از آشپزخانه و سبکی که برای این محیط انتخاب کرده‌اید بودجه‌ایی را در نظر بگیرید. باید به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب‌های شما مستقیما در هزینه‌های شما تاثیر می‌گذارد.

 

گام ششم: به چه نکاتی در فضای آشپزخانه باید توجه کرد؟

ابعاد و متراژ فضای آشپزخانه در طراحی بسیار حائز اهمیت است. شما باید بدانید که آشپزخانه شما چه ابعادی دارد تا در زمان کوچک بودن فضایتان از کابینت‌ها و شلف‌های بیشتری استفاده نمایید.

 

گام هفتم: انتخاب‌های نهایی در طراحی آشپزخانه چیست؟

پس از انتخاب سبک و با توجه به نیازهایی که از آشپزخانه دارید می‌بایست به مدل، ابعاد و رنگ هر وسیله‌ایی در آشپزخانه دقت نمایید. شما باید بدانید چه وسیله‌ایی را در آشپزخانه نیاز دارید و این وسایل دارای چه سبکی باشند.

 

آشپزخانه

 

گام هشتم: نورپردازی آشپزخانه چگونه باشد؟

یکی از عواملی که به طراحی شما در جذاب‌تر شدن فضا کمک می‌کند، نورپردازی آن فضا می‌باشد. برای این منظور بهتر است از یک نورگیر طبیعی در آشپزخانه استفاده نمایید. اگر این امکان برایتان فراهم نبود می‌بایست از نورپردازی اصولی در آشپزخانه‌تان استفاده نمایید.

 

گام آخر: چه نکات ایمینی در آشپزخانه باید رعایت شود؟

آشپزخانه مکانی است پر از خطر که اگر ایمینی را در آن رعایت نکینید ممکن است به حوادث خطرناکی تبدیل شود. شاید ایمینی در طراحی تاثیری ایجاد نکند اما در طراحی آشپزخانه یکی از مراحل مهم محسوب می‌شود. بطور مثال استفاده از سیستم اعلام حریق، استفاده از کف‌پوش‌های ضد لغزش، استفاده از گارد حفاظ کودک و... می‌تواند در ایمنی آشپزخانه شما نقش مهمی را ایفا نمایند.

 

ایمنی آشپزخانه

 

1400/04/12 |  راهنمای طراحی
اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر

اصول طراحی آشپزخانه به صورت گام به گام

شاید بپسندید

سبزترین خانه، خانه‎‌ایست که ساخته نشده است.

up arrow