search
close

درباره ما

انسان زمانی زیادی از عمر خود را صرف فعالیت در فضاهای داخلی می‌کند. طبق آمار در کشورهای غربی حدود 90 درصد از زمان زندگی در محیطهای داخلی سپری می‌شود. از این رو توجه به کیفیت محیط داخلی ابعادی فراتر از زیبایی‌شناسی دارد و مستقیم بر سلامت و فضای ذهنی انسان اثر می‌گذارد. در ایران بناهای ارزشمند تاریخی معماری وجود دارد که با الگو گرفتن از آنها می‌توان بنایی را ساخت که علاوه بر رعایت اصول ساختمان سبز، گذشته ما را نیز حفظ کند.

ایده ساخت خانه یا بناهایی به شکل سنتی و قدیمی ایرانی در سال 1391 به ذهن بنیانگذاران قدیم سرا رسید. آن سال آنها به خانه دوستی در یکی از روستاهای گرگان رفته بودند. آن دوست به جای آنکه خانه را مدرن و امروزی طراحی کند، بنای ویران شده را با طرح و سبک ایرانی بازسازی کرده بود. آنچنان فضاهای داخلی و سبک خانه دلنشین و زیبا بود که بنیانگذاران قدیم سرا را به فکر فرو برد.
پاسخ این سوال آنها را هیچ وقت رها نکرد: این سوال که چرا ما از خانه‌های نامتقارن و تازه ساخت خود به روستاها سفر می‌کنیم اما دوباره به ساختمان‌هایی می‌رویم که اصالتی ندارند و همان به هم ریختگی در ذهن ایجاد می‌کنند؟ آیا قرار است فقط آب و هوا و اقلیم‌مان در سفر عوض شود؟
همین مساله بود جرقه‌ای بود که آنها ساخت اقامتگاهی بومگردی با سبک معماری ایرانی را آغاز کنند. همزمان آنها  در این فکر نیز بودند که با توجه به تخریب روزافزون خانه‌های قدیمی و باستانی، سبک معماری ایرانی، سرعت تخریب بسیار بیشتر از ساخت چند خانه به سبک قدیمی است. بنابراین قدیم‌سرا را بنیان‌گذاری کردند تا راه حلی باشد تا کسانی که می‌خواهند ویلاها و خانه‌های شخصی را به سبک معماری ایرانی بسازند، آژ آن بهره ببرند. ریشه نام قدیم سرا هم از همین جا آمده است. سرایی قدیمی به سبک ایرانی.

 

مزایای ساخت بنا به سبک معماری ایرانی

قدیم سرا بر این عقیده است که معماری جزو فرهنگ مردم یک کشور است و نباید از بین بروید. بنابراین با ساخت مجدد بناها با معماری کهن ایرانی به دو نتیجه مطلوب خواهیم رسید:

  1. کیفیت فضاهای داخلی بالاتر است و این موضوع مستقیما می‌گذارد.
  2. در بناهای قدیمی توجه به کیفیت هوای داخل، آسایش حرارتی، و همچنین آسایش بصری و صوتی فراوان‌تر است و شبیه‌سازی آن این مزایا را در بنا ایجاد می‌کند.
  3. مردم ایران ارزش فرهنگ و معماری فراموش شده ایرانی را بیاد می‌آورند.
  4. دیگر معماران ترغیب می‌شوند تا از این ایده کپی برداری کرده و خا‌نه‌ و ویلاها را به سبک معماری ایرانی بسازند.

 

چه پروژه‌هایی را قدیم سرا انجام می‌دهد؟

قدیم سرا فقط پروژه‌هایی را قبول می‌کند که سبک ایرانی در آن رعایت شده و به اقلیم آن منطقه مرتبط باشد. البته همانطور که در بالا نیز گفته شد با توجه به زندگی مدرنیته امروزی قدیم سرا در پروژه‌های خود از تکنولوژی‌های بروز نیز استفاده می‌نماید مانند اجاق گاز، آب شهری، پارکینگ و... . همچنین قدیم سرا سعی دارد با حفظ چارچوب معماری، در پروژه‌های خود از مصالحی استفاده نماید که برای طبیعت مفید نیز باشد.

 

 

قدیم سرا
up arrow